NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
3817
Тонът на времето

Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите. „Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите. Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни

| 17 Юли 2024, 11:21 ч.
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Снимка © Теодора Джерекарова

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Фестивалът A to jazZ започва днес в София и очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на събитието. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Първият ден е посветен изцяло на шоукейс талантите, избрани да представят своите музикални проекти тази година сред повече от 200 артисти от 29 държави. Фестивалът открива дванадесет таланти за публика и международни делегати. Сред тях са полската група Chrust, съчетаваща модерни етномотиви, дамското трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорно звучене Александър Михайлов, португалският китарист Манел Ферейра, дъб, груув и джаз музикантите от Kosmo Sound и афростилът с бл

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то

С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.

Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.

Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика. 

"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба на Масиас - нов брой на издателския му проект Tiempo Muerto, списание за свободна преса, отпечатано в 1000 екземпляра. Изданието ще бъде публикувано до края на изложбата „Живеем заедно“ като съвместна продукция на Института за съвременно изкуство – София и Fondazione Shapdiz. „В основата й е стихотворение, което художникът пише през 2018 г. след кратко проучване, което свързва тракийското божество Сабазий с българския/македонския анархизъм от XX век. Стихотворението, като резултат от свързването на анархисткото движение на Балканите с фригийско-тракийското божество Сабазий (гърците са представяли това божество като Зевс и Дионисий), е начин „да се позовем на понятието изобилие като природно условие, като обещание на природата и да дадем знак как ритуалите и борбите, които исторически са били изградени около това понятие, са се обособили от каноничната рамка на религиозните, философските и политическите хегемонии. Едно „призоваване на пълното „друго“, на съвършеното „не-не“, което съответства на реалността“, твърди Масиас в редакционната бележка на изданието“, разказват от екипа.

По думите им инсталацията на Камен Стоянов разгръща резултатите от изследванията му върху българския анархист Георги Константинов. „През 1953 г. той взривява паметника на Сталин в Борисовата градина в София и впоследствие е хвърлен в затвора за десет години. От 70-те години на ХХ век до днес Константинов разработва концепцията за „роботронната революция“ (от роботи и електроника), която предполага „радикална промяна в икономиката вследствие на масовото разпространение на нови технологии, които заместват човешкия труд с компютри и роботи, разпространяващи се бързо във всички сфери на човешката дейност“. Теориите му са силно повлияни от Норберт Винер (1894-1964 г.), американски компютърен учен, математик и философ“, отбелязват организаторите.

Камен Стоянов е роден през 1977 в Русе. Живее във Виена и София. Завършил е визуални изкуства в Академията за изящни изкуства във Виена и кино в Нов български университет в София. Практиката му включва кино, видео, пърформанс, инсталация, живопис и рисунка. Наскоро заснема и е в процес на завършване на първия си пълнометражен филм „Звезда“, финансиран от Българския национален филмов център. Късометражният му експериментален филм „Up and Through“ е отличен като „Най-добър експериментален“ на Dumbo Film Festival 2020 и е номиниран за най-добър експериментален филм на Международния филмов фестивал Long Story Shorts 2020 в Букурещ. Негови творби са представяни на изложби, фестивали и биеналета по целия свят.

„Топлоцентрала“ открива новия сезон с продукция на световнoизвестния хореограф Ноа Зук, съобщават от регионалния  център за съвременни изкуства.

На 11, 12 и 24 септември са премиерните представления на Shutdown с участието на 12 български танцьори, които в продължение на две седмици взаимодействат овладявайки нов танцов език с помощта на хореографите Ноа Зук и Охад Фишов.

Shutdown има символично две части, които могат да бъдат усетени интуитивно от публиката. Ако първата задава обратното броене – това, което неизбежно води от живота към смъртта, то втората загатва постслучващото се. Именно формите и движенията на тялото увличат в процеса – историята е по-важна от детайлите, енергията на всяка извивка е фрагмент от една структура, която непрестанно се променя, разказват от екипа.

По

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето ген

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Хуан Пабло Масиас е роден през 1974 година в Пуебла, Мексико. Живее в Ливорно, Италия. В издателски проекти, поезия, инсталации, пърформанси, видео, текст и фотографии Хуан Пабло Масиас изследва системите на репрезентация и афективност. Неговата работа на художник-изследовател често разглежда специфичната история на анархизма като критика на репрезентацията, противопоставяйки авторитарното, доминиращо знание на често скритото или потиснато алтернативно знание, препредавано между маргинализирани общности и активистки мрежи. Той е главен редактор на списанията Tiempo Muerto (от 2012г.) и Word+Moist Press (от 2014г.) - два издателски проекта, посветени на анархизма и либертарианската мисъл. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Тонът на времето
3817
Тонът на времето

Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

| 17 Юли 2024, 11:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Снимка © Теодора Джерекарова

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Фестивалът A to jazZ започва днес в София и очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на събитието. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Първият ден е посветен изцяло на шоукейс талантите, избрани да представят своите музикални проекти тази година сред повече от 200 артисти от 29 държави. Фестивалът открива дванадесет таланти за публика и международни делегати. Сред тях са полската група Chrust, съчетаваща модерни етномотиви, дамското трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорно звучене Александър Михайлов, португалският китарист Манел Ферейра, дъб, груув и джаз музикантите от Kosmo Sound и афростилът с бл

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то

С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.

Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.

Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика. 

"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба на Масиас - нов брой на издателския му проект Tiempo Muerto, списание за свободна преса, отпечатано в 1000 екземпляра. Изданието ще бъде публикувано до края на изложбата „Живеем заедно“ като съвместна продукция на Института за съвременно изкуство – София и Fondazione Shapdiz. „В основата й е стихотворение, което художникът пише през 2018 г. след кратко проучване, което свързва тракийското божество Сабазий с българския/македонския анархизъм от XX век. Стихотворението, като резултат от свързването на анархисткото движение на Балканите с фригийско-тракийското божество Сабазий (гърците са представяли това божество като Зевс и Дионисий), е начин „да се позовем на понятието изобилие като природно условие, като обещание на природата и да дадем знак как ритуалите и борбите, които исторически са били изградени около това понятие, са се обособили от каноничната рамка на религиозните, философските и политическите хегемонии. Едно „призоваване на пълното „друго“, на съвършеното „не-не“, което съответства на реалността“, твърди Масиас в редакционната бележка на изданието“, разказват от екипа.

„Топлоцентрала“ открива новия сезон с продукция на световнoизвестния хореограф Ноа Зук, съобщават от регионалния  център за съвременни изкуства.

На 11, 12 и 24 септември са премиерните представления на Shutdown с участието на 12 български танцьори, които в продължение на две седмици взаимодействат овладявайки нов танцов език с помощта на хореографите Ноа Зук и Охад Фишов.

Shutdown има символично две части, които могат да бъдат усетени интуитивно от публиката. Ако първата задава обратното броене – това, което неизбежно води от живота към смъртта, то втората загатва постслучващото се. Именно формите и движенията на тялото увличат в процеса – историята е по-важна от детайлите, енергията на всяка извивка е фрагмент от една структура, която непрестанно се променя, разказват от екипа.

По

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето ген

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

По думите им инсталацията на Камен Стоянов разгръща резултатите от изследванията му върху българския анархист Георги Константинов. „През 1953 г. той взривява паметника на Сталин в Борисовата градина в София и впоследствие е хвърлен в затвора за десет години. От 70-те години на ХХ век до днес Константинов разработва концепцията за „роботронната революция“ (от роботи и електроника), която предполага „радикална промяна в икономиката вследствие на масовото разпространение на нови технологии, които заместват човешкия труд с компютри и роботи, разпространяващи се бързо във всички сфери на човешката дейност“. Теориите му са силно повлияни от Норберт Винер (1894-1964 г.), американски компютърен учен, математик и философ“, отбелязват организаторите.

Камен Стоянов е роден през 1977 в Русе. Живее във Виена и София. Завършил е визуални изкуства в Академията за изящни изкуства във Виена и кино в Нов български университет в София. Практиката му включва кино, видео, пърформанс, инсталация, живопис и рисунка. Наскоро заснема и е в процес на завършване на първия си пълнометражен филм „Звезда“, финансиран от Българския национален филмов център. Късометражният му експериментален филм „Up and Through“ е отличен като „Най-добър експериментален“ на Dumbo Film Festival 2020 и е номиниран за най-добър експериментален филм на Международния филмов фестивал Long Story Shorts 2020 в Букурещ. Негови творби са представяни на изложби, фестивали и биеналета по целия свят.

Хуан Пабло Масиас е роден през 1974 година в Пуебла, Мексико. Живее в Ливорно, Италия. В издателски проекти, поезия, инсталации, пърформанси, видео, текст и фотографии Хуан Пабло Масиас изследва системите на репрезентация и афективност. Неговата работа на художник-изследовател често разглежда специфичната история на анархизма като критика на репрезентацията, противопоставяйки авторитарното, доминиращо знание на често скритото или потиснато алтернативно знание, препредавано между маргинализирани общности и активистки мрежи. Той е главен редактор на списанията Tiempo Muerto (от 2012г.) и Word+Moist Press (от 2014г.) - два издателски проекта, посветени на анархизма и либертарианската мисъл. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.